با تبعیض نسبت به مراقبتگر چه کنیم؟

به تبعیض در محیط کار که مبتنی بر مسئولیت واقعی یا فرضی کارکنان برای مراقبت از اعضای خانواده باشد «تبعیض برمبنای مسئولیت‌ خانوادگی» یا «تبعیض نسبت به مراقبتگر» گفته می‌شود. اگر کارفرما از استخدام یا ترفیع کسی به دلیل مسئولیت‌های خانوادگی یا مراقبتگری وی خودداری کند، وی را مورد توهین و آزار قراد دهد، او را اخراج کند یا دستمزد کمتری به او بپردازد، این نوع از تبعیض را اعمال کرده‌ است. زنان باردار، مردان و زنان دارای کودک، کارکنانی که پدر و مادر سالمند  یا همسر و فرزند بیمار یا معلول دارند بیشتر در معرض این تبعیض هستند. حتی گاهی زنان به دلیل احتمال باردارشدن در آینده نزدیک یا دور مورد تبعیض واقع می‌شوند. تبعیض براساس وضعیت تاهل یا وضعیت خانوادگی نیز می‌تواند گاهی زیرمجموعه این نوع تبعیض قرارگیرد.

 اگر کارفرما هستید این وظیقه اخلاقی شما و به نفع کسب و کار شماست که اطمینان حاصل کنید چنین تبعیضی تحت نظر و مدیریت شما اعمال نمی‌شود. اگر کارمند هستید بهتر است خود را برای رویارویی با این مشکل آماده کنید.

اگر کارفرما هستید، باید برای خود و سایرین روشن کنید که در محیط کار شما تبعیض نسبت به مراقبتگر یا به دلیل مسئولیت‌های خانوادگی اعمال و تحمل نمی‌شود. اگر در مصاحبه‌های کاری سوال‌های زیر را می‌پرسید شانس زیادی وجود دارد که شما به دنبال اعمال تبعیض هستید:

  • متاهل هستید یا مجرد؟ 
  • دارای فرزند هستید یا خیر؟ چند فرزند دارید؟ فرزندتان چند سال دارد؟
  • آیا قصد یا برنامه برای بچه‌دارشدن دارید؟ 
  • وقتی سر کار هستید چه کسی از فرزندتان مراقبت می‌کند؟ آیا پرستار بچه دارید؟ فرزندتان را در مهدکودک ثبت نام کرده‌اید؟

اگر هریک از موارد زیر را انجام داده‌اید، بدون شک شما تبعیض نسبت به مراقبتگر مرتکب شده‌اید:

  • اخراج کارمند به دلیل بارداری یا به دلیل گرفتن مرخصی زایمان
  • لحاظ کردن وضعیت فرزندداشتن یا تاهل کارکنان در تصمیم برای ارتقای آنها، با این پیش‌فرض که کارکنان مجرد یا بدون فرزند بهتر کار می‌کنند 
  • سرمایه‌گذاری‌نکردن روی رشد کارمند زن به دلیل احتمال باردارشدن او
  • انعطاف نشان‌ندادن نسبت به برنامه‌ کاری کارمندی که مسئولیت مراقبتگری سنگین دارد، در حالی که دیگر کارمندان برنامه منعطف دارند
  • جریمه‌‌ کارمندی که از مرخصی برای مراقبتگری بازگشته است به انحنای مختلف

اگر کارمند هستید بهتر است خود را برای جلوگیری و مقابله با این فرم تبعیض آماده‌کنید. در بسیاری از کشورها قوانینی برای مبارزه با این نوع تبعیض وجود دارد، از حقوق خود آگاه شوید. حتی اگر قوانین به نفع شماست،‌ سعی‌کنید با جداکردن کار و خانه از تبعیض جلوگیری کنید. در محیط کار از اشتراک طلاعات درمورد زندگی خانوادگی خود تا حد امکان خودداری کنید و درمود زندگی خانوادگی دیگران نیز کنجکاوی نکنید. حتی اگر خودتان نقش مراقبتگر ندارید، با خصوصی نگه‌داشتن اطلاعات درمورد وضعیت خانوادگی و مراقبتی خود، به همکارانی که نقش مراقبتگر دارند در برابر تبعیض کمک می‌کنید. اگر در مصاحبه شغلی با پرسش‌هایی مواجه شدید که احتمال دارد با هدف ارزیابی مسئولیت خانوادگی/مراقبتگری شما باشد،‌ سعی‌کنید با آرامش و رعایت احترام سوال را به مصاحبه‌کننده بازگردانید. شاید او در پرسش خود تجدیدنظرکند. اگر این اتفاق نیفتاد و او همچنان بر سنجش مسئولیت خانوادگی شما پافشاری کرد، سعی کنید انگیزه او از سوال را دریابید و طور دیگری پاسخ او را بدهید. 

مثال: -آیا قصد بچه‌دارشدن دارید؟

 پاسخ نمونه اول: درست متوجه منظورتان نشدم، امکان دارد ارتباط این پرسش با این شغل را برایم روشن کنید تا بهتر بتوانم پاسخ دهم؟ 

پاسخ نمونه دوم: اگر منظورتان این است که آیا از پس مسئولیت‌ها و ساعات کاری سنگین برمی‌آیم، بله مطمئن باشید که وقت‌شناس و  پرکار هستم و در کارم موفق خواهم بود. 

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

Create a website or blog at WordPress.com قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: